Koho potěšíte modelem auta

Koho potěšíte modelem auta


Model auta je vhodný námět pro dárek k narozeninám či k Vánocům vzhledem k tomu, že nejde o dětskou hračku pro batolata, ale o propracovaný výrobek, zmenšený v určitém měřítku tak, aby odpovídal původnímu motorovému vozidlu. Není tedy určen vysloveně na hraní, ale spíše jako bytová dekorace do obývacího pokoje, pracovny či ložnice. Komu takový předmět darovat, aby sloužil svému původnímu účelu a byl důvodem k radosti a potěšení?

stará škodovka

Rodičům – máte rodiče nebo prarodiče, kteří pamatují reálný socialismus? Možná by je potěšil model vozidla té doby. Na silnicích jsme tehdy vídali velmi omezený vozový park, šlo zejména o vozidla vyráběná v zemích Rady vzájemné hospodářské pomoci, s výraznou převahou Trabantů, Wartburgů, Škodovek a sovětských vozů značky Lada nebo Volha. I docela obyčejná „stodvacítka“ s náhonem na zadní kola udělá radost, protože připomene vzácné chvíle osmdesátých let minulého století, a co si budeme povídat, tehdy byla doba mnohem přívětivější a méně stresující.

světlomet u auta

Partnerovi – věnuje se váš partner retro stylu nebo jej zajímá automobilismus? Mezi modely naleznete i takové kousky, které mohou zdobit bytové prostory i jako modelová řada výrobního programu jedné firmy. Například soustředíte-li se na vozidla značky Tatra, můžete tu mít auta poskládaná tak, jak šel vývoj, jak je navrhovali tamní konstruktéři, a snadno tu pak rozpoznáte rozdíly mezi pojetím padesátých až devadesátých let dvacátého století.

Sobě – proč také neobdarovat sami sebe? Mezi modely byste možná objevili i něco, co zajímá přímo vás. Líbí se vám některé typy vozidel nebo přímo určitá značka? Anebo jste vysloveně ulítlí na červenou barvu? Vybírejte, prohlížejte a nahlédněte do historie, která je v automobilovém průmyslu skutečně velmi bohatá. A to nejen na našem území nebo v socialistických státech, ale i jinde ve světě.