Co si představit pod pojmem ostrovní fotovoltaika

Co si představit pod pojmem ostrovní fotovoltaika


Ostrovní fotovoltaická elektrárna je pojem, který mnozí z vás slyší poprvé. K jeho přesnému popisu bychom se mohli vyjadřovat ryze odbornými termíny, ale začněme tím docela prostým, laickým: Ostrov v moři je zcela odříznutý kus pevniny, co si musí poradit, a také poradí se svou existencí nezávisle na svém okolí – a přesně to je ostrovní fotovoltaika. Nepotřebuje ke své činnosti vůbec nikoho a nic. V první řadě si vystačí sama a nemusí se připojovat do rozvodné soustavy.

fotovoltaické panely

Toto je obrovské plus zejména tam, kde není elektřina vůbec zavedena, jen si představte, že jezdíte na chatu do panenské přírody mimo civilizaci, a jste rádi, že je tu klid a pohoda, ale stále vám tu schází chladnička nebo pračka, a také svícení petrolejkou nebo svíčkami není zrovna ideální. Takových rekreačních chat není sice mnoho, ale stále existují, a lidé si tu mohou vypomáhat právě solárními střešními panely.

Ostrovní systém má ještě jednu zásadní výhodu – neřešíte žádné smlouvy s dodavateli energií, nezajímá vás žádný stálý plat a žádné turbulence, co se odehrávají na energetických burzách. Je docela nefér hýbat s cenami těchto komodit nešetrným způsobem, protože to vždy odnáší ten koncový zákazník, obyčejná domácnost, která do cen energií nemá možnost nikterak zasáhnout. U ostrovního systému vás zajímá hlavně životnost zařízení, zejména střídače a akumulátorů, abyste byli schopni odhadnout, jaké investice budou zapotřebí v průběhu času. Toto lze poměrně snadno odvodit a propočítat již na základě nabídky montáže fotovoltaiky od renomované firmy.

panely na střeše

A co bychom také chtěli vyzdvihnout, je schopnost tohoto zařízení ohřívat užitkovou vodu, což opět významně sníží náklady domácnosti na energie. Ohřev vody se týká elektrických bojlerů, tepelných výměníků topení a také ohřevu tekutiny v zahradním nebo interiérovém bazénu.