Péče o nemohoucího člověka

Péče o nemohoucího člověka


Péče o ležící člověka, který již není soběstačný a není schopen vstát z lůžka, je náročná. Především, pokud se o takového člověka staráte v domácích podmínkách. Ne každý to zvládne. Někteří lidé připustí, že taková péče je nad jejich síly, a umístí člověka do zařízení, kde je vyškolený personál na takovou péči. Je to těžké rozhodnutí, ale takové, za které se nemůžeme na nikoho zlobit. Někdy je péče opravdu tak náročná, že ji nelze zvládnout. Na co se ale u takové péče zaměřit?

ležící

Samozřejmě záleží na tom, jakou diagnózu daný člověk má. Můžeme se ale podívat na určité zásady a základní věci. Důležitá je samozřejmě hygiena. Pokud není schopen člověk dojít do koupelny, ani ho tam nemůžeme přemístit, https://www.zive.cz/poradna/premisteni-jiste-slozky-typu-temp/sc-20-cq-370509/default.aspx%3Fconsultanswers%3D1 provádíme hygienu na lůžku. Budeme k ní potřebovat dva lavory s teplou vodou, jeden na tělo a druhý na genitálie. Poté alespoň dvě žínky, ručníky. Minimálně jednou týdně bychom ale ležícího měli přesunout do koupelny a dopřát mu celkovou hygienu. Po hygieně se staráme o kůži ležícího. Prohlédneme ji, zda se na ní nevyskytují proleženiny, opruzeniny nebo jiná poškození kůže. Naneseme hydratační krém, případně ochranné pasty proti opruzeninám.

stará paní

Když už mluvíme o proleženinách, měli bychom se snažit jim co nejvíce předcházet. Proleženiny neboli dekubity nejsou legrace, a mohou skončit v krajních případech až nenávratným poškozením kůže, svalstva nebo dokonce i smrtí. Ležícího pravidelně polohujeme, každé dvě hodiny a v lůžku využíváme antidekubitní pomůcky, například matraci. Antidekubitní pomůcky ale využíváme i mimo lůžko, například antidekubitní sedák do vozíku. Nezapomínáme na hydrataci. Starší lidé a ležící lidé často nepociťují žízeň. Ale pitný režim je velmi důležitý, aby nedocházelo k dehydrataci. Zkuste tekutiny do nemocného přivádět pomocí brčka, případně můžete využít i stříkačku.