Notebook nebo stolní počítač aneb nekonečný boj mezi oběma stroji

Notebook nebo stolní počítač aneb nekonečný boj mezi oběma stroji


Ještě před několika lety hojně používané stolní počítače jakoby dnes střídaly dříve rozhodně ne tak hojné notebooky. Doba se ale mění a s ní i zvyklosti uživatelů moderní techniky. Kdy se tedy rozhodnout pro přenosný notebook? A v jakých případech se naopak mnohem více vyplatí mít po ruce klasiku v podobě stolního počítače? Pojďme se nejprve podívat na osvědčené stolní počítače, které všichni známe, buď z téměř každodenního používání jako jejich uživatelé, nebo si je drtivá většina lidí dokáže představit a viděla je v roli pozorovatele. Stolní počítače jsou většinou větší a ne snadno přenosné, cestu vlakem si s nimi tedy nejspíš nezkrátíte, protože bez připojení k elektrické zásuvce jsou jako bez života.

Žena pracující na notebooku

Často se navíc prodávají bez dalšího vybavení, takže jejich celková cena může v konečné částce docela vyletět. Neměli bychom opomenout ale ani jejich výhody, kterých také není úplně málo. Stolní počítače se dají lépe vybavit a můžete si je upravit přesně pro sebe pomocí dobře vybraných a vám osobně vyhovujících součástek. Problém tak nebude zvýšení paměti ani změna myši či klávesnice. Oproti notebookům jsou také v mnohých činnostech výkonnější, takže se vám budou hodit zvláště v případech, kdy vás počítač živí nebo to máte v blízké době v plánu. Pozic spojených s informatikou je totiž mnoho a kurz ux designer se vám asi přece jen bude se stolním počítačem dělat lépe.

Notebook na stole

Nepředstavujte si ale, že notebooky v tomto souboji dvou různých zařízení na plné čáře prohrávají. I ony totiž mají své výhody, které objevili zejména věční cestovatelé nebo studenti, jež se bez počítače u sebe neobejdou. S mnohdy menší výkonností se za cenu možnosti používání bez přístupu k elektrické energii v případě nabitého zařízení dokázali smířit a notebook se tak stal jejich přítelem pro cesty i hodiny v přednáškových sálech. A co vy? Preferujete spíše klasicky stolní počítač, nebo jdete s dobou v éře lehkých a přenosných notebooků?