Aby byla v domě pohoda

Aby byla v domě pohoda


Už několik let dělám předsedu výboru Společenství bytových jednotek a řeknu vám, není to žádný med. Kolikrát než vyjdu po schodech ke svému bytu, potkám někoho ze svých sousedů a ti obvykle po pozdravu na mě vychrlí nějaký problém. Ne vždy je to něco důležitého, někdy jde jen o malicherné sousedské spory, ale některé dotazy mě stojí spoustu času. Je přece jednodušší se zeptat, zda na účet Společenství přišla správná částka, kterou mají na předpisu nájmu, než aby si sami vyhledali svůj předpis nájmu a podívali se na svůj účet, kolik peněz odeslali.

Společentví

Dělat předsedu Společenství je sice placená funkce, ale často neodpovídá času, který předseda musí své funkci věnovat. Vyřizování v bankách, sledování plateb na účtu, ale i vyhledávání všetečných dotazů ostatních obyvatel domu ve vyhláškách či přímo v zákonech. Není proto divu, že v některých Společenstvích se nikdo nechce stát předsedou, ale často ani členem výboru. Nejde jen o volný čas, o který přijdete, ale máte i hmotnou zodpovědnost za chod domu, což sebou nese nejednu stresovou situaci. Co tedy s tím? Má to jednodušší řešení než si myslíte a tím je profesionální předseda SVJ. Jen profesionální předseda má znalosti ohledně veškerých možných situací, které mohou v domě nastat.

společenství

A pokud si s něčím neví rady, má za sebou řadu kolegů a odborníků, kteří mu pomohou řešení najít, profesionální předseda totiž není samotář, ale patří k firmě, která profesionální předsedy školí a vychovává. Čím větší dům, tím víc obyvatel a více problémů, které mohou nastat, ale často se situace může vyhrotit i v domě s pár obyvateli. Tam možná tím spíše je problém něco prosadit, nebo uklidnit nepříjemného souseda. I tady může být profesionální předseda řešením ke klidnému bydlení. I já už pomalu přemýšlím, že se předsednictví vzdám, ale jestli se najde někdo v domě, nebo půjdeme cestou profesionálního předsedy, to se ještě neví.